הקאות בהריון לפי שלבים

הקאות בהריון לפי שלבים

בחילות בהריון הן תופעה נפוצה, ממנה סובלות כ 70%-85% מהנשים בהריון, לאורך שלבים שונים בהריון. אבל מתי מתחילות בחילות בהריון?

רוב המקרים מתרחשים בעיקר בשליש הראשון, אבל לא רק ישנם גם הרבה מקרים של הקאות בהריון שליש שני וגם הקאות בהריון שליש שלישי.

בין אם התופעה מתרחשת אצלך בתחילת ההריון או בהמשך – הכי חשוב שלא תרגישי לבד. אפילו קייט מידלטון סבלה מהקאות קשות לאורך ההריון ואף נזקקה לאשפוז.

אבל מה זה אומר אם השליש הראשון נגמר ועדיין יש לך בחילות? האם זה יכול לקרות גם בהריון מתקדם והאם זה מסוכן? כל התשובות לשאלה מתי מתחילות בחילות בהריון בהמשך.

הקאות בהריון – מתי צריך לפנות לרופא?

  • הקאות תכופות מאוד שלא מאפשרות תפקוד תקין.
  • תדירות ההקאות לא מאפשרת אכילה ושתייה ולכן קיימת סכנת התייבשות.
  • חולשה גדולה בעקבות ההקאות, סחרחורת ועילפון.
  • ירידה במשקל בעקבות הקאות מרובות.

מצבים אלה אולי נדירים יחסית במהלך הריון, אך חשוב להתייחס אליהם ברצינות ולגשת לבדיקה רפואית כדי לשמור על המשך תקין של ההריון ובריאות האם.

הקאות בהריון שליש ראשון

במרבית המקרים, בחילות והקאות בהריון בשליש ראשון נחשבות למטרד יותר מאשר בעיה רפואית. הן לא גורמות נזק לעובר ויש אפילו הטוענים, כי הן מעידות על שלבי התפתחות בריאים של העובר.

יחד עם זאת, הן יכולות להפריע לתפקוד היומיומי ופשוט לגרום סבל, גם אם הן מתרחשות בתדירות סבירה.

לצורך הקלה על תופעת בחילות בהריון כל היום, אם היא לא חמורה, מומלץ להתחיל לשתות תה ג'ינג'ר טרי, או לצרוך ג'ינג'ר במזון בכל צורה שמתאימה לטעם האישי שלכן.

בנוסף, לאורך כל ההריון, כדאי להקפיד על אכילת ארוחות קטנות מדי כמה שעות, מנוחה מרובה ושחרור מתחים.

הקאות בהריון שליש שני

רוב הנשים מפסיקות לחוש בחילות עם סיומו של השליש הראשון. למרות זאת, לא מעט נשים ממשיכות לחוש בחילה או רק מתחילות – עם השליש השני דווקא.

במרבית המקרים, הקאות בהריון בשליש השני נחשבות לדבר נורמלי ויש לו אפילו הסברים הגיוניים, כמו שינויים ברמת ההורמונים ולחץ של הבטן המתחילה לגדול, על מערכת העיכול.

יחד עם זאת, גם בשליש השני של ההריון, חשוב לפנות לטיפול רפואי, אם הבחילות וההקאות פוגעות בתפקוד היומיומי ובעיקר – אם הן לא מאפשרות לאכול ולשתות באופן סדיר.

הקאות בהריון שליש שלישי

נשים רבות ממשיכות להרגיש בחילות ולסבול מהקאות בשליש השלישי להריון. זה קורה בעיקר בגלל רמה גבוהה של הורמונים המשפיעים על מערכת העיכול ועל המוח, תוך שהם גורמים להופעת בחילות.

לבסוף, תיתכן התרגשות רבה, מלווה במתח לקראת סוף ההריון, שיכולה להעצים את הנטייה לבחילות והקאות. סיבות אלה בדיוק, יכולות לגרום גם להופעה של הקאות בהריון מתקדם ואף להגיע למצבים חריגים כדוגמת תופעת hyperemesis gravidarum (הייפראמזיס גרבידרום).

לסיכום

בחילות והקאות בהריון הן תופעה נפוצה הנחשבת תקינה במרבית המקרים, אך אין צורך לסבול, כי יש דרכים להתמודד עם המצב, בין אם הוא נמשך לאורך כל ההריון ובין אם רק בחלקו.

ניתן להשתמש בתרופות יעילות למניעה וצמצום של התופעה, לשנות אורחות חיים והרגלי תזונה.

פני לרופא שלך למידע נוסף!

שיתוף :

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

רוצה ללמוד על בחילות והקאות בהריון וכיצד להתמודד איתן?

רוצה ללמוד על בחילות והקאות בהריון וכיצד להתמודד איתן?

נגן וידאו